1930 – 1950
1930 : Herşeyin başladığı tarih
Büyük dedemiz Osman BEKİROĞLU; o zamanki resmi adıyla Çekoslovak Cumhuriyeti' nin Bratislava kentinde, mevcut dönemin zor şartlarında ailesinin geçimini temin edebilmek için ticarete atılmaya karar verir.

Aile köklerinden gelen geleneksel lezzetlerin önemini bilerek, kardeşi Abdülvahap BEKİROĞLU' nu da yanına alır ve birlikte Tatlı ve Dondurma üretimine başlarlar.

Şimdiki Makedonya' nın Tetova şehrindeki üzüm bağlarının bulunduğu bölgenin adı olan BALTEPE' yi de kendilerine isim olarak seçerler.

1950 – 1955
1950 : Dondurma Efsanesinin başlangıcı
Osman ve Abdülvahap BEKİROĞLU; Balkanların kendine has tatlı kültürü, geleneksel aile lezzetlerine verilen değer ve başarılı bir işletmecilik geleneği sayesinde bölgede önemli bir müessese haline gelirler.

Ancak zamanla özellikle bir üründe daha fazla öne çıktıklarını farkederler; Dondurma.

Osman bey, kardeşi Abdülvahap bey'e; "muvaffakiyet istikbalimizin kılavuzudur" der ve birlikte Belgrad' da Baltepe Dondurmacısı kuraralar.

1956' dan Günümüze
1956 : Tatlı geleneğinin Türkiye yolculuğu
Balkanlarda 25 yıl süren başarılı bir işletmeciliğin ardından, Osman BEKİROĞLU ve ailesi Türkiye' ye göç eder ve İstanbul' un Fatih semtinde bu günkü Baltepe Pastanesi' ni kurarlar.

Türk insanının geleneksel Balkan Lezzetlerine olan düşkünlüğü ve Aile Geleneklerine duyduğu saygı sayesinde kısa sürede "İstanbul' un Gizli Efsanelerinden" biri olurlar.

Baltepe Pastanesi olarak, 1956'dan bu güne, aynı adreste dedelerimizden bize miras kalan geleneksel tarifler ve geleneksel tutkularımız ile siz değerli dostlarımıza hizmet vermeyi sürdürüyoruz.